Sport to zdrowie

Obok prawidłowo skomponowanej diety, aktywny tryb życia i regularny wysiłek fizyczny to kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę, chcąc uniknąć współczesnych chorób cywilizacyjnych czy dietozależnych. Często jest tak, że odpowiednie żywienie nie daje wyrazistych efektów w poprawie zdrowia czy utracie wagi, a dopiero wzrost aktywności fizycznej czy rozpoczęcie regularnego uprawiania sportu działają w sposób odczuwalny.

Odpowiednio zaplanowane treningi, w korelacji ze zdrowym żywieniem, mogą doprowadzić do korzyści takich jak: wzrost sprawności ruchowej, prawidłowy bilans energetyczny, utrata wagi lub poprawienie sylwetki, polepszenie samopoczucia (aktywność fizyczna podwyższa poziom serotoniny – tak zwanego hormonu szczęścia – w mózgu, więc przyczynia się do większego zadowolenia z życia). Ponadto, poświęcenie kilkunastu minut dziennie na ćwiczenia na świeżym powietrzu może pomóc nam radzić sobie ze stresem, a także zmniejszyć ryzyko chorób nerwicowych i depresji.

Jeśli mowa o wpływie sportu na zdrowie fizyczne, warto zwrócić uwagę na kolejną dolegliwość naszej cywilizacji, jaką są wady postawy i nieprawidłowy rozwój narządu ruchu. Zaobserwowano, że wśród dzieci uczących się w szkołach sportowych procent uczniów z wadami postawy był niższy niż w tradycyjnych placówkach, gdzie aktywność fizyczna dzieci prawdopodobnie jest niższa. Co ciekawe, dane te były jeszcze niższe w przypadku dzieci ze szkół wiejskich, przywykłych do aktywnego trybu życia, wysiłku fizycznego i spędzania czasu na wolnym powietrzu, a nieprzyzwyczajonych do korzystania ze zdobyczy techniki jak komputery, telewizory czy konsole do gier.

Innym interesującym wnioskiem wynikającym z badań statystycznych był fakt, że osoby uprawiające sport są mniej skłonne do sięgania po używki i do nałogów – rzadziej sięgają po papierosy czy alkohol, a system wartości wpojony im w trakcie np. uprawiania sportów zespołowych zniechęcał ich do narkomanii. Oczywiście, nie jest to regułą, ale zważając na to, że osobom pracującym na swój sukces w sporcie zależy na zachowaniu zdrowia i dużej wydolności organizmu, a korzystanie z używek różnego rodzaju nie wpływa pozytywnie na te aspekty życia.

Wszystkie te argumenty powinny być wystarczającym powodem do przedsięwzięcia planu treningowego, który wzmocni nasze zdrowie i da nam pewność, że unikniemy tych chorób, na których powstanie możemy mieć wpływ.

zażółcenie skóry to objawy żółtaczki c używając szczoteczkę Aquafresh Ultimate White dbasz o swoje zęby na wysokim poziomie

Zostaw komentarz